Ropná (cenová) válka

31.05.2020

AKTUALITY - Na trhu s ropou se rozběhla nečekaná cenová válka, která spolu s poklesem poptávky kvůli pandemii koronaviru znamenala jeho historický propad.

Zoom galleryVše přitom začalo nevinně. Klíčové země kartelu OPEC se na začátku března dohodly na novém, dalším snížení těžby o 1,5 mil. barelů denně (tj. zhruba o 1,5 procenta světové poptávky). U uzavření dohody nebylo Rusko, kterému byl návrh předložen následně v rámci jednání tzv. OPEC+. Moskva ovšem opatření odmítla, navíc se země nedohodly ani na prodloužení škrtů z minulého roku.

Výsledkem byl sešup cen, jaký trh nepamatuje. Na začátku roku stál barel ropy Brent kolem 70 dolarů, v druhé polovině března se dostaly ceny na zhruba 25 dolarů za barel. Ceny se v době uzávěrky pohybovaly na hodnotách z doby kolem přelomu tisíciletí, kdy byl svět hodně jiný. Vždyť čínský hrubý národní produkt byl zhruba osmkrát nižší než dnes.

Rok 2020 bude nejspíše velmi obtížný především pro americké těžaře. USA se v posledních letech především díky rozvoji těžby hydraulickým štěpením staly největším ropným producentem světa. Ovšem tento typ těžby je z různých důvodů nákladnější než těžba z klasických nalezišť (například proto, že produkční doba jednotlivých vrtů je poměrně krátká). Při cenách pod 50 dolarů za barel je tato metoda na většině míst podle analytiků ekonomicky neudržitelná. Obecně se předpokládá, že jedním z cílů tradičních velkých producentů, Ruska i Saúdské Arábie, je právě snaha vykrvácet americkou konkurenci, citlivou na nízké ceny. Pokud bude trh ponechán sám sobě, tedy pokud například nezasáhne nějak americká vláda, může se to zřejmě podařit. Ropy na trhu je totiž skutečně dost, i proto, že letos vstupuje na trhy ropa z nových projektů, a především samozřejmě poptávku výrazně ovlivnila pandemie koronaviru.  

 

lumius.cz > Novinky > Ropná (cenová) válka
Loading...

Mohlo by Vás Zajímat

  • 28.12.2016 Ropná (cenová) válka
Loading...

Mohlo by Vás Zajímat

  • 28.12.2016 Ropná (cenová) válka