10 milliard $

15.05.2020

AKTUALITY - Zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos přislíbil, že poskytne na boj s klimatickými změnami deset miliard dolarů, podle současného kurzu tehdy zhruba 230 miliard korun.

Zoom gallery O peníze, které vloží do fondu s názvem Bezos Earth Fund, budou moci od letošního léta žádat vědci, aktivisté a nevládní organizace, které se snaží o „zachování a ochranu přírodního světa“.

Bezos je podle žebříčku magazínu Forbes se 131 miliardami dolarů (tři biliony korun) nejbohatším člověkem na světě, do fondu vloží tedy zhruba osm procent svého majetku. Jde o jeden z největších charitativních počinů moderních dějin a zdaleka největší charita v oboru „boje s klimatickou změnou“, Bezos ovšem zdaleka není jediný. Celkově různé investiční společnosti přislíbily v roce 2019 na různá „klimatická řešení“ stovky miliard dolarů. Podle některých analytiků je v současné chvíli spíše nedostatek vhodných a smysluplných projektů, které by potřebovaly financování. To je zatím ovšem spíše hypotetická úvaha, protože v tuto chvíli není jasné, kdo si o prostředky z Bezosova fondu bude moci žádat a za jakých podmínek.

Zatím není jasné, zda Bezos slíbených deset miliard jednoduše řečeno utratí na nulu, nebo prostředky poslouží jako základ fondu, ze kterého se budou na projekty vyplácet dividendy (v tom případě by se roční platby pohybovaly kolem 200–250 milionů dolarů ročně). Také není jasné, jaká bude struktura celé charity, kdo tedy bude rozhodovat o úspěšných projektech a do jaké míry se bude výběr projektů řídit Bezosovými osobními názory. To je ovšem společný rys „klimatických aktivit“ z nedávné doby – není jasné, do jaké míry dbají o veřejný zájem, do jaké míry jde spíše o PR či o snižování daňové zátěže.  

 

lumius.cz > Novinky > 10 milliard $
Loading...

Mohlo by Vás Zajímat

  • 28.12.2016 10 milliard $
Loading...

Mohlo by Vás Zajímat

  • 28.12.2016 10 milliard $