Utopené servery fungují nejlépe

02.11.2020

Microsoft - V září 2020 společnost Microsoft zveřejnila výsledky svého několikaletého projektu Natick. Do hloubky zhruba 40 metrů pod hladinou moře nechala u skotského souostroví Orkneje potopit nádrže s 864 servery, které pod hladinou strávily více než dva roky. Systém po celou dobu pracoval ve zkušebním provozu. A přestože stěny ponořených kontejnerů pokryly řasy a korýši, uvnitř podle americké firmy vše fungovalo ještě lépe, než je zvykem u podobných zařízení na souši. .

Zoom gallery

Zdá se, že se tak naplnily naděje, které Microsoft do pokusu vkládal. Experiment může naznačovat, kterým směrem by se mohla vydat nezanedbatelná část světové počítačové infrastruktury. První výsledky totiž naznačují, že v principu toto prostředí serverům a dalším IT technologiím zřejmě vyhovuje. Poruchovost byla osmkrát menší, než tomu bývá u datacenter na souši. Důvody v tuto chvíli nejsou zcela jasné, možná to souvisí s inertní atmosférou, možná pomohla absence otřesů, spekulují autoři projektu.

Velikou výhodou je také samozřejmě dostupnost chladicího média. Mořská voda má u Orknejí (a ostatně i ve většině lokalit kolem světa) už několik desítek metrů pod hladinou tak nízkou teplotu, že je k chlazení velmi vhodná. Servery se tak dokázaly prakticky i při maximálním vytížení vyhnout jakémukoliv přehřívání.

Zároveň je ovšem nutno dodat, že kdyby tomu bylo jinak, koncept by nebyl vůbec životaschopný. Jakýkoli fyzický zásah do podmořského datacentra je natolik logisticky a finančně náročný, že je mimo plánované intervaly prakticky nemožný. Podmořské datacentrum musí být tak spolehlivé, aby na ně po plánovanou dobu provozu nemusel sáhnout člověk. V praxi má samozřejmě zařízení procházet pravidelnými upgrady a velkými kontrolami ve zhruba pětiletých intervalech.

Zoom gallery

Tým kolem Naticku tvrdí, že osmkrát nižší poruchovost je natolik významná, že projekt dává ekonomický smysl. I na základě výsledků kontroly kontejnerů u Orknejí údajně reálně zvažuje uplatnění podmořských datacenter v rámci provozu svého cloudového ekosystému Azure.

 

lumius.cz > Novinky > Utopené servery fungují nejlépe
Loading...

Mohlo by Vás Zajímat

  • 28.12.2016 Utopené servery fungují nejlépe
Loading...

Mohlo by Vás Zajímat

  • 28.12.2016 Utopené servery fungují nejlépe